lip 14 2016

JAK SPRZEDAĆ UDZIAŁY I NIE ZWARIOWAĆ


Komentarze: 0

Zagadnienia związane ze współwłasnością reguluje przede wszystkim kodeks CYWILNY Jest to także akt rozstrzygający w Pana przypadku, gdyż w opisanym stanie faktycznym opisywanym zagadnieniem jest „zarządzanie” przedmiotem współwłasności w szerokim tego słowa znaczeniu.

Sam kodeks cywilny przewiduje sytuację, w której własność tej samej rzeczy (w tym wypadku własność nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem) może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Jest to właśnie współwłasność (dla ścisłości należy dodać, że współwłasność ułamkowa), w której każdy ze współwłaścicieli (tu Pan i Pana ojciec) posiada ściśle określony udział w prawie własności do przedmiotowej nieruchomości.

 

Konsekwencją bycia współwłaścicielem, a nie jedynym właścicielem jest to, że nie może Pan w żaden sposób zgodnie z prawem rozporządzić w jakikolwiek sposób całością nieruchomości, innymi słowy, nie może Pan sprzedać całej nieruchomości (czy też opisując rzecz kolokwialnie - nie może Pan sprzedać domu jako właściciel). W świetle prawa nie jest Pan do tego uprawniony.

 

NIE DOTYCZY TO NATOMIAST SPRZEDAŻY CZĘŚCI NALEŻĄCEJ DO JEDNEGO Z WSPÓŁWŁAŚCICIELI

Nie jest to jest równoznaczne ze swoistym „unieruchomieniem” Pana możliwości prawnych związanych z przedmiotem wspomnianej współwłasności.

Zgodnie bowiem z artykułem 198 kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Nie ma zatem przeszkód, aby sprzedał on swój udział w opisanej nieruchomości.

Podstawą do takiego rozporządzenia jest wspomniany już powyżej przepis artykułu 198 kodeksu cywilnego. Na jego podstawie może on dokonać zbycia udziału przysługującego w nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności. Bardzo ważnym jest, iż możliwość rozporządzenia dotyczy udziału, a nie fizycznie określonej części rzeczy wspólnej.Zasadą bowiem jest, iż gdyż żaden współwłaściciel nie ma wyłącznego prawa do takiej części (wydzielonej) aż do czasu ustania współwłasności.

Zbycie udziału jest przeniesieniem własności w części ułamkowej przysługującej współwłaścielowi. Do rozporządzenia udziałem nie jest potrzebna zgoda ani akceptacja współwłaściciela.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz